QUESTION IMAGE
Question
how much heat is required to heat 50.0 g of gold from 25.0 to 29.0 °c if the specific heat is 0.0305 cal/g°c?
what unit are you solving for?
g
°c
cal
none, i hate units
Step1: Identify the formula
The formula for heat is $q = mc\Delta T$, where $q$ is heat, $m$ is mass, $c$ is specific - heat, and $\Delta T$ is change in temperature. We are solving for $q$, and the unit of $q$ in the given specific - heat unit context is cal.
Step2: Calculate the change in temperature
$\Delta T=T_2 - T_1=29.0^{\circ}C - 25.0^{\circ}C = 4.0^{\circ}C$
Step3: Substitute values into the formula
$m = 50.0\ g$, $c=0.0305\ cal/g^{\circ}C$, $\Delta T = 4.0^{\circ}C$
$q=mc\Delta T=(50.0\ g)\times(0.0305\ cal/g^{\circ}C)\times(4.0^{\circ}C)$
$q = 6.1\ cal$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
cal