Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

how much energy is stored by the electric field between two square plat…

Question

how much energy is stored by the electric field between two square plates, 7.5 cm on a side, separated by a 2.5 - mm air gap? the charges on the plates are equal and opposite and of magnitude 11 nc. express your answer using two significant figures and include the appropriate units.

Explanation:

Step1: Calculate the area of the plates

The side length of the square plate \(s = 7.5\ cm=0.075\ m\). The area of a square \(A = s^{2}\).

$$A=(0.075)^{2}= 5.625\times10^{-3}\ m^{2}$$

Step2: Calculate the capacitance \(C\)

The formula for the capacitance of a parallel - plate capacitor is \(C=\frac{\epsilon_{0}A}{d}\), where \(\epsilon_{0}=8.85\times 10^{-12}\ F/m\) and \(d = 2.5\ mm = 2.5\times10^{-3}\ m\)

$$C=\frac{8.85\times 10^{-12}\times5.625\times 10^{-3}}{2.5\times 10^{-3}}=1.99125\times10^{-11}\ F$$

Step3: Calculate the stored energy \(PE\)

The formula for the energy stored in a capacitor is \(PE=\frac{Q^{2}}{2C}\), where \(Q = 11\ nC=11\times10^{-9}\ C\)

$$PE=\frac{(11\times 10^{-9})^{2}}{2\times1.99125\times 10^{-11}}=\frac{121\times10^{-18}}{3.9825\times10^{-11}}$$
$$PE = 3.04\times10^{-6}\ J\approx3.0\times 10^{-6}\ J$$

Answer:

\(3.0\times 10^{-6}\ J\)