QUESTION IMAGE
Question
he net force acting on this tesla cybertruck that is accelerating at a rate of 1.5 m/s² is 3600 n. what is the mass of the cybertruck to the nearest kilogram?
Step1: Use Newton's second law
Newton's second law is \(F = ma\), where \(F\) is force, \(m\) is mass, and \(a\) is acceleration. We need to solve for \(m\), so the formula becomes \(m=\frac{F}{a}\).
Step2: Substitute the given values
We are given \(F = 3600\space N\) and \(a=1.5\space m/s^{2}\). Substituting these values into the formula \(m=\frac{F}{a}\), we get \(m=\frac{3600}{1.5}\).
Step3: Calculate the mass
\(m=\frac{3600}{1.5}= 2400\space kg\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
2:: 2,400 kg