QUESTION IMAGE
Question
- the graph below shows the relationship between the mass and volume of a mineral. what is the density of this mineral?
a) 6.0 g/cm³ b) 4.5 g/cm³ c) 3.0 g/cm³ d) 9.0 g/cm³
Step1: Recall the density formula
Density \(
ho=\frac{m}{V}\), where \(m\) is mass and \(V\) is volume.
Step2: Select a point from the graph
From the graph, when \(V = 4\space cm^{3}\), \(m=24\space g\) (by observing the grid - like graph, each small square in the \(y\) - axis (mass) is \(3\space g\) and in the \(x\) - axis (volume) is \(0.5\space cm^{3}\), and at \(x = 4\), \(y=24\)).
Step3: Calculate the density
Substitute \(m = 24\space g\) and \(V = 4\space cm^{3}\) into the formula \(
ho=\frac{m}{V}\). So \(
ho=\frac{24\space g}{4\space cm^{3}} = 6\space g/cm^{3}\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A) \(6.0\space g/cm^{3}\)