QUESTION IMAGE
Question
given the information in the table below, how many units will be required to be sold to hit the break - even point?
| fixed cost | $237,000 |
| variable cost | $0.40 |
| selling price | $2.40 |
? units
Step1: Recall break - even formula
The break - even point (in units) formula is $Q=\frac{FC}{SP - VC}$, where $FC$ is the fixed cost, $SP$ is the selling price per unit, and $VC$ is the variable cost per unit.
Step2: Identify values
We know that $FC = 237000$, $SP=2.40$, and $VC = 0.40$.
Step3: Calculate contribution margin per unit
The contribution margin per unit is $SP - VC=2.40 - 0.40 = 2.00$.
Step4: Calculate break - even units
Using the formula $Q=\frac{FC}{SP - VC}$, substitute the values: $Q=\frac{237000}{2.00}=118500$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
118500