QUESTION IMAGE
Question
- a gardener lifts a 20 kg bag of soil from the ground and places it on a shelf that is 1.5 m high. how much work is done on the bag of soil?
Step1: Calculate the force
The force \(F\) required to lift the bag is equal to its weight. Using the formula \(F = mg\), where \(m = 20\space kg\) and \(g= 9.8\space m/s^{2}\). So \(F=20\times9.8 = 196\space N\).
Step2: Calculate the work - done
The work - done \(W\) in lifting an object is given by the formula \(W = Fd\), where \(d = 1.5\space m\) and \(F = 196\space N\). So \(W=196\times1.5=294\space J\).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(294\space J\)