Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

3 formula 1 point what is the power rating of a motor that is able to a…

Question

3
formula 1 point
what is the power rating of a motor that is able to accelerate a 1,519 kg car from zero to 28.5 m/s in 1.1 seconds?
report your answer to 2 decimal places. your permitted error is ±0.01 w.

Explanation:

Step1: Calculate the kinetic energy

The formula for kinetic energy is \(K = \frac{1}{2}mv^{2}\), where \(m = 1519\space kg\) and \(v = 28.5\space m/s\).

$$ LATEXBLOCK0 $$

Step2: Calculate the power

Power \(P=\frac{W}{t}\), and here \(W = K\) (work - energy theorem, work done is equal to the change in kinetic energy, initial kinetic energy \(K_{i}=0\) as \(v_{i} = 0\)). \(t = 1.1\space s\)

$$ P=\frac{617903.875}{1.1}\approx561730.7955\space W $$

Answer:

\(561730.80\space W\)