QUESTION IMAGE
Question
doctor orders 350mg of an antibiotic ivpb every 8 hours. the antibiotic is dissolved in 100ml of d5w and is to be infused over 1 hours. how many ml per hour should the iv pump be programed for? round your answer to the whole number. answer: check
Step1: Identify the formula
The formula for calculating the infusion rate (ml per hour) is \( \text{Infusion Rate}=\frac{\text{Volume (ml)}}{\text{Time (hours)}} \)
Step2: Substitute the values
Here, the volume \( V = 100\) ml and the time \( t=1\) hour.
Substituting into the formula: \( \text{Infusion Rate}=\frac{100}{1}=100\) ml per hour
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(100\)