QUESTION IMAGE
Question
the diagram below represents a rectangular object with a mass of 450 grams. according to the earth science reference tables, what is the density of the object?
a) 2 grams per cubic centimeter
b) 1 gram per cubic centimeter
c) 3 grams per cubic centimeter
d) 4 grams per cubic centimeter
Step1: Calculate the volume of the rectangular object
The volume \( V \) of a rectangular prism is given by \( V = l\times w\times h \). Here, \( l = 15\mathrm{cm}\), \( w = 5\mathrm{cm}\), \( h=2\mathrm{cm}\). So, \( V=15\times5\times 2\).
Using the multiplication rule \( 15\times5 = 75\), then \( 75\times2=150\mathrm{cm}^3\).
Step2: Calculate the density of the object
The formula for density \(
ho\) is \(
ho=\frac{m}{V}\), where \( m = 450\mathrm{g}\) and \( V = 150\mathrm{cm}^3\).
Substitute the values: \(
ho=\frac{450}{150}\).
Since \( 450\div150 = 3\).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
C. 3 grams per cubic centimeter