QUESTION IMAGE
Question
complete this knowledge check over newtons laws of motion. this knowledge check is worth 10 points in the grade book and can be taken up to 4 times. i will take your highest score to put in the grade book. please note that some questions use randomized numerical values in the questions, so some problems and answers may change when you retake the knowledge check. question 4 1 pts a 83 kg object is pulled to the right by a force of 300 newtons. it is pulled to the left by a force of 76 newtons. what must be the objects acceleration? (assume units of m/s^2) round your answer to the ten thousandths place (4 digits behind the decimal)
Step1: Calculate net force
The force to the right is $F_{right}=300N$ and the force to the left is $F_{left} = 76N$. The net - force $F_{net}$ is given by $F_{net}=F_{right}-F_{left}$. So, $F_{net}=300 - 76=224N$.
Step2: Use Newton's second law
Newton's second law is $F = ma$, where $F$ is the net - force, $m$ is the mass, and $a$ is the acceleration. We want to find $a$, and we can re - arrange the formula to $a=\frac{F_{net}}{m}$. Given $m = 83kg$ and $F_{net}=224N$, then $a=\frac{224}{83}\approx2.6988m/s^{2}$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$2.6988$