QUESTION IMAGE
Question
charlie bought a pair of shorts at the store when they were having a 45% off sale. if the regular price of the pair of shorts was $24, how much did charlie pay?
answer:
Step1: Calculate discount amount
Discount = 45% of $24 = 0.45 × 24 = $10.80
Step2: Subtract discount from regular price
Paid amount = $24 - $10.80 = $13.20
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$13.20