QUESTION IMAGE
Question
a cars position in relation to time is plotted on the graph. what is the cars average velocity? a 5 m/s b 10 m/s c 30 m/s d 50 m/s
Step1: Recall velocity formula
Average velocity $v=\frac{\Delta x}{\Delta t}$, where $\Delta x$ is change in position and $\Delta t$ is change in time.
Step2: Identify initial and final values
From the graph, at $t = 0\ s$, $x_1=0\ m$; at $t = 5\ s$, $x_2 = 50\ m$. So $\Delta x=x_2 - x_1=50 - 0=50\ m$ and $\Delta t=5 - 0 = 5\ s$.
Step3: Calculate average velocity
$v=\frac{\Delta x}{\Delta t}=\frac{50}{5}=10\ m/s$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
B. 10 m/s