QUESTION IMAGE
Question
camilla walks from her house to the school. she walks 399 m in 4.2 minutes (min). calculate her average speed. 95 m/min 9.5 m/min 1675.8 m/min 39.9 m/min
Step1: Recall speed formula
The formula for average speed $v$ is $v=\frac{d}{t}$, where $d$ is distance and $t$ is time.
Step2: Substitute values
Here, $d = 399$ m and $t=4.2$ min. So $v=\frac{399}{4.2}$.
Step3: Calculate result
$\frac{399}{4.2}=95$ m/min.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A. 95 m/min