QUESTION IMAGE
Question
briana swings a ball on the end of a rope in a circle. the rope is 1.5 m long. the ball completes a full circle every 2.2 s. what is the tangential speed of the ball? 0.68 m/s 2.1 m/s 4.3 m/s 9.2 m/s
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
First, find the circumference of the circle \(C = 2\pi r\) where \(r = 1.5\ m\), so \(C=2\pi\times1.5 = 3\pi\ m\). The time - period \(T = 2.2\ s\). The tangential speed \(v=\frac{s}{t}\), and in one full - circle, \(s = C\). So \(v=\frac{3\pi}{2.2}\approx4.3\ m/s\). The answer is C. 4.3 m/s