Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a 50 kg skater pushed by a friend accelerates 5 m/sec². how much force …

Question

a 50 kg skater pushed by a friend accelerates 5 m/sec². how much force did the friend apply?

Explanation:

Step1: Recall Newton's second law

Newton's second law is \(F = ma\), where \(F\) is force, \(m\) is mass, and \(a\) is acceleration.

Step2: Substitute the given values

Given \(m = 50\space kg\) and \(a=5\space m/sec^{2}\), substitute into the formula: \(F=(50)(5)\).

Step3: Calculate the force

\(F = 250\space N\).

Answer:

\(250\space N\)