QUESTION IMAGE
Question
- a car is traveling at 10 m/s then comes to a stop in 4 seconds. how far did the car travel?
Step1: Identify the formula
We use the formula for average - velocity $v_{avg}=\frac{v_i + v_f}{2}$ and then $d = v_{avg}\times t$. Here $v_i$ is the initial velocity, $v_f$ is the final velocity and $t$ is the time, $d$ is the distance.
Step2: Calculate the average velocity
Given $v_i = 10\ m/s$ and $v_f=0\ m/s$. Then $v_{avg}=\frac{10 + 0}{2}=5\ m/s$.
Step3: Calculate the distance
We know $t = 4\ s$ and $v_{avg}=5\ m/s$. Using the formula $d=v_{avg}\times t$, we get $d = 5\times4=20\ m$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$20\ m$