Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

if a 10 kg object is accelerating at 5 m/s² the force causing it to mov…

Question

if a 10 kg object is accelerating at 5 m/s² the force causing it to move is...

a 50 joules
b 2 joules
c 5 joules
d 50 kg m/s

Explanation:

Step1: Recall Newton's second law

$F = ma$

Step2: Substitute values

$m = 10\ kg$, $a=5\ m/s^{2}$
$F=(10)(5)=50\ N$ (Newton, unit of force, and 1 N = 1 kg·m/s², also equivalent to 1 joule per meter in some energy - force - displacement relations, and here the options might have a mis - label in units but calculation gives 50 as the magnitude).

Answer:

A. 50 joules