QUESTION IMAGE
Question
- a 10 - kg mass at earths surface weighs about a) 1 n. b) 5 n. c) 10 n d) 100 n. e) 1000 n. take g = 10 m/s²
Step1: Recall weight formula
Weight $W = mg$, where $m$ is mass and $g$ is gravitational - acceleration.
Step2: Substitute values
Given $m = 10\ kg$ and $g = 10\ m/s^{2}$, then $W=10\times10 = 100\ N$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
D. 100 N