Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

2) what is the density of a rock which has a mass of 35 grams and a vol…

Question

  1. what is the density of a rock which has a mass of 35 grams and a volume of 7.0 cubic centimeters?

a) 0.20 g/cm³ b) 5.0 g/cm³ c) 28 g/cm³ d) 42 g/cm³

Explanation:

Step1: Recall the density formula

Density formula is \(d=\frac{m}{V}\), where \(d\) is density, \(m\) is mass and \(V\) is volume.

Step2: Substitute the given values

Given \(m = 35\space g\) and \(V=7.0\space cm^{3}\). Substitute into the formula: \(d=\frac{35\space g}{7.0\space cm^{3}}\)

Step3: Calculate the density

\(d = 5.0\space g/cm^{3}\)

Answer:

B. \(5.0\space g/cm^{3}\)