Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

what is the caloric density for this brand of garbonzo beans if the ser…

Question

what is the caloric density for this brand of garbonzo beans if the serving size is 130.41 g?
(105.5 cal/130.41 g)100% = 80.90 %
(105.5 cal/130.41 g) = 0.8090 cal/g
(130.41 g/105.5 cal) = 1.236 g/cal

Explanation:

Step1: Recall caloric density formula

Caloric density is calories per unit mass. Given calories = 105.5 CAL and mass = 130.41 g, we use the formula $\text{Caloric Density}=\frac{\text{Calories}}{\text{Mass}}$.

Step2: Calculate caloric density

$\text{Caloric Density}=\frac{105.5\text{ CAL}}{130.41\text{ g}} = 0.8090\text{ CAL/g}$

Answer:

(105.5 CAL/130.41 g) = 0.8090 CAL/g