Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

type the correct answer in the box. round your answer to the nearest wh…

Question

type the correct answer in the box. round your answer to the nearest whole number. dina has a mass of 50 kilograms and is waiting at the top of a ski slope thats 5 meters high. the maximum kinetic energy she can reach when she skis to the bottom of the slope is joules. use pe = m × g × h and g = 9.8 m/s². ignore air resistance and friction.

Explanation:

Step1: Identify the principle

According to conservation of mechanical - energy, at the bottom of the slope, all potential energy is converted to kinetic energy.

Step2: Calculate potential energy

Given $m = 50$ kg, $g=9.8$ m/s², $h = 5$ m. Use the formula $PE=m\times g\times h$.
$PE=50\times9.8\times5$
$PE = 2450$ J
Since $KE_{max}=PE$ (ignoring air - resistance and friction), the maximum kinetic energy is also 2450 J.

Answer:

2450