Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

two balls are at the same height and released at the same time. one bal…

Question

two balls are at the same height and released at the same time. one ball is dropped and hits the ground 5 s later. the other initially moves horizontally. when does the second ball hit the ground? how far does it travel horizontally?

Explanation:

Step1: Analyze vertical motion

The vertical - motion of both balls is free - fall. The initial vertical velocity of both balls is \(v_{0y}=0\ m/s\), and they experience the same acceleration \(a = g=9.8\ m/s^{2}\) (downward). Since they start from the same height \(h\), using the equation \(h = v_{0y}t+\frac{1}{2}gt^{2}\), and \(v_{0y} = 0\), the time of fall \(t=\sqrt{\frac{2h}{g}}\) is the same for both. So the second ball also hits the ground in \(t = 5\ s\).

Step2: Analyze horizontal motion

The second ball has a constant horizontal velocity \(v_x=13\ m/s\) (because there is no horizontal acceleration in the absence of air - resistance). Using the formula \(x = v_x t\), where \(v_x = 13\ m/s\) and \(t = 5\ s\).

$$x=13\times5$$

Answer:

The second ball hits the ground in \(5\ s\) and travels horizontally a distance of \(65\ m\).