QUESTION IMAGE
Question
a truck travels at a constant speed of 95 km/h. how long will it take for the truck to travel 304 km? express your answer in minutes.
Calculate travel time in hours
$$
t = \frac{d}{v} = \frac{304\text{ km}}{95\text{ km/h}} = 3.2\text{ hours}
$$
Convert hours to minutes
$$
t_{\text{minutes}} = 3.2\text{ hours} \times 60\text{ minutes/hour} = 192\text{ minutes}
$$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
192 minutes