Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

if a television with mass 15 kg is lifted to a shelf of height 1.2 m, h…

Question

if a television with mass 15 kg is lifted to a shelf of height 1.2 m, how much gravitational potential energy is added to the television?
a. 18.0 j
b. 2646 j
c. 176.4 j
d. 1024.2 j

Explanation:

Step1: Identify the formula

The formula for gravitational potential energy is $U = mgh$, where $m$ is the mass, $g$ is the acceleration due to gravity ($g= 9.8\ m/s^{2}$), and $h$ is the height.

Step2: Substitute the values

Given $m = 15\ kg$, $g = 9.8\ m/s^{2}$, and $h=1.2\ m$. Substitute into the formula: $U=15\times9.8\times1.2$.

Step3: Calculate the result

$U = 15\times9.8\times1.2=176.4\ J$.

Answer:

C. 176.4 J