QUESTION IMAGE
Question
3 a student pushes a 12 n book to the right with a force of 10 n. the book experiences a frictional force of 3 n. the free - body force diagram below represents the forces acting on the book. what is the magnitude of the net force acting on the book? a 7 n b 11 n c 13 n d 37 n
Step1: Analyze horizontal forces
The force pushing the book to the right is $F_{push}=10\ N$ and the frictional force acting to the left is $F_{friction}=3\ N$. The vertical forces of $12\ N$ (up - ward and downward) cancel each other out.
Step2: Calculate net horizontal force
The net force $F_{net}$ in the horizontal direction is given by $F_{net}=F_{push}-F_{friction}$. Substitute $F_{push} = 10\ N$ and $F_{friction}=3\ N$ into the formula: $F_{net}=10 - 3=7\ N$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A. 7 N