QUESTION IMAGE
Question
six employees attended a 5-day training to learn about a new product. release time: $630 per day instructional materials: $75 per person food: $100 per person travel: $375 per person what was the total training cost? release time instructional materials food expenses travel expenses total training cost $3,150 + $450 + $600 + $2,250 = $?
Step1: Add the first two amounts
$3150 + 450 = 3600$
Step2: Add the result to the third amount
$3600 + 600 = 4200$
Step3: Add the result to the fourth amount
$4200 + 2250 = 6450$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$\$6450$