QUESTION IMAGE
Question
select the correct answer. carter pushes a bag full of basketball jerseys across the gym floor. then he pushes with a constant force of 21 newtons. if he pushes the bag 9 meters in 3 seconds, how much power does he use? (hint: 1 watt = 1 $\frac{ncdot m}{s}$.) a. 3 watts b. 7 watts c. 27 watts d. 63 watts e. 189 watts
Step1: Calculate work done
Work \(W = F\times d\), where \(F = 21\) N and \(d=9\) m. So \(W=21\times9 = 189\) J.
Step2: Calculate power
Power \(P=\frac{W}{t}\), with \(W = 189\) J and \(t = 3\) s. So \(P=\frac{189}{3}=63\) W.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
D. 63 watts