QUESTION IMAGE
Question
select the correct answer. a carmaker has designed a car that can reach a maximum acceleration of 12 meters/second². the cars mass is 1,515 kilograms. assuming the same engine is used, what should the cars mass be if the carmaker wants to reach an acceleration of 15 meters/second²? use f = ma. a. 1,212 kg b. 1,335 kg c. 1,466 kg d. 1,515 kg e. 1,894 kg
Step1: Find the force when acceleration is 12 m/s²
Given $m = 1515$ kg and $a_1=12$ m/s². Using $F = ma$, we have $F=1515\times12$.
$F = 18180$ N
Step2: Find the mass when acceleration is 15 m/s²
Since the force $F$ remains the same and $a_2 = 15$ m/s². Using $F=ma$ (re - arranging for $m$ gives $m=\frac{F}{a}$), we substitute $F = 18180$ N and $a_2=15$ m/s².
$m=\frac{18180}{15}=1212$ kg
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A. 1,212 kg