Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

select the correct answer. if v = 5.00 meters/second and is inclined eq…

Question

select the correct answer. if v = 5.00 meters/second and is inclined equally to the negative direction of the x - axis and y - axis, what is the value of v_y? a. -3.53 meters/second b. +3.53 meters/second c. -4.33 meters/second d. -2.50 meters/second

Explanation:

Step1: Determine angle with axes

Vector inclines 45° to negative x/y axes.

Step2: Calculate y-component

$v_y = -v \cdot \sin(45^\circ)$

Step3: Substitute values

$v_y = -5.00 \cdot \frac{\sqrt{2}}{2} \approx -3.53$ m/s

Answer:

A. -3.53 meters/second