QUESTION IMAGE
Question
richard rides a bike on a road sloping downward and inclined at an angle of 30° with the horizontal. if he moves at a constant speed of 10 meters/second, calculate his vertical downward velocity.
a. 2.5 meters/second
b. 5.0 meters/second
c. 8.7 meters/second
d. 10.5 meters/second
Step1: Identify given values
θ = 30°, v = 10 m/s
Step2: Calculate vertical velocity
v_vertical = v sinθ = 10 sin30° = 10 * 0.5 = 5 m/s
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
B. 5.0 meters/second