Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question type the correct answer in each box. li is riding her bicycle …

Question

question
type the correct answer in each box.
li is riding her bicycle at 8.0 m/s. she slows down to 4.0 m/s. her change in velocity is m/s. if li takes 2 seconds to make this change, her acceleration is m/s².

Explanation:

Step1: Calculate change in velocity

$\Delta v = v - u = 4.0 - 8.0 = -4.0\ \text{m/s}$

Step2: Calculate acceleration

$a = \frac{\Delta v}{\Delta t} = \frac{-4.0}{2} = -2.0\ \text{m/s}^2$

Answer:

-4.0, -2.0