QUESTION IMAGE
Question
question 1
a piece of metal that has a mass of 16 grams and a volume of 4 milliliters has a density of:
una pieza de metal que tiene una masa de 16 gramos y un volumen de 4 mililitros tiene una densidad de:
a. 64 g/ml
b. 12 g/ml
c. 20 g/ml
d. 4 g/ml
Step1: Recall density formula
Density formula is \(
ho=\frac{m}{V} \), where \( m \) is mass and \( V \) is volume.
Step2: Substitute values
Given \( m = 16\space g \) and \( V=4\space ml \), substitute into formula: \(
ho=\frac{16}{4} \).
Step3: Calculate
\( \frac{16}{4}=4 \).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
D. \( 4\space g/ml \)