QUESTION IMAGE
Question
question 2
a force, f, acts on a spring with a spring constant k = 250 n/m. if the spring compresses 15 cm, what force (in newtons) acted on the spring?
a 37.5 n
b 16.7 n
c 3.75 n
d 3750 n
Step1: Convert the unit of compression
The compression \(x = 15\ cm=0.15\ m\) (since \(1\ m = 100\ cm\)).
Step2: Apply Hooke's Law
Hooke's Law is \(F = kx\), where \(k = 250\ N/m\) and \(x = 0.15\ m\).
Substitute the values: \(F=250\times0.15\).
Calculate \(250\times0.15=(25\times10)\times\frac{15}{100}=25\times\frac{15}{10}=\frac{375}{10}=37.5\ N\).
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A. \(37.5\ N\)