QUESTION IMAGE
Question
question 26 of 29
a tv has a power of 110 watts and an efficiency of 75 percent. how much power is wasted as heat?
a. 27.5w
b. 4.4w
c. 1.5w
d. 82.5w
Step1: Calculate the wasted - power percentage
The efficiency is 75%, so the percentage of power wasted is $100\% - 75\%=25\%$.
Step2: Calculate the wasted power
The total power of the TV is 110 watts. The wasted power $P_{wasted}$ is given by $P_{wasted}=0.25\times110$ watts.
$P_{wasted}=27.5$ watts.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
A. 27.5W