Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 22 of 29 your washer has power of 400 watts, and your dryer ha…

Question

question 22 of 29
your washer has power of 400 watts, and your dryer has a power of 2200 watts. how much energy do you use to clean a load of clothes in 45 minutes of washing and 1 hour of drying?

a. 2.73×10³ j
b. 9.00×10⁶ j
c. 1.50×10³ j
d. 1.64×10⁷ j

Explanation:

Step1: Convert time to seconds

Washing time $t_1 = 45\ min=45\times60\ s = 2700\ s$, drying time $t_2=1\ h = 3600\ s$.

Step2: Calculate energy used for washing

The power of the washer $P_1 = 400\ W$. Using the formula $E = P\times t$, the energy used for washing $E_1=P_1t_1=400\times2700\ J = 1.08\times 10^{6}\ J$.

Step3: Calculate energy used for drying

The power of the dryer $P_2 = 2200\ W$. Using the formula $E = P\times t$, the energy used for drying $E_2=P_2t_2=2200\times3600\ J=7.92\times 10^{6}\ J$.

Step4: Calculate total energy

The total energy $E = E_1 + E_2=1.08\times 10^{6}+7.92\times 10^{6}\ J=9.00\times 10^{6}\ J$.

Answer:

B. $9.00\times 10^{6}\ J$