Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 20 of 25 analyze the data to identify the mathematical relatio…

Question

question 20 of 25
analyze the data to identify the mathematical relationship between the amplitude and energy of a mechanical wave. if mechanical wave a has an amplitude of 1 cm and mechanical wave b has an amplitude of 2 cm, what will be the relationship between the energy carried by the two waves?

a. the amount of energy in wave a is half the amount of energy in wave b.
b. the amount of energy in wave b is four times the amount of energy in wave a.
c. the amount of energy in wave b is half the amount of energy in wave a.
d. the amount of energy in wave a is four times the amount of energy in wave b.

Explanation:

Step1: Analyze the relationship between amplitude and energy

From the table, when amplitude \(A_1 = 1\) unit, energy \(E_1=2\) units; when amplitude \(A_2 = 2\) units, energy \(E_2 = 8\) units. We can observe that \(E=2A^{2}\) (where \(E\) is energy and \(A\) is amplitude).

Step2: Calculate energy for wave A and wave B

For wave A with \(A_A=1\) cm, \(E_A = 2\times(1)^{2}=2\) units. For wave B with \(A_B = 2\) cm, \(E_B=2\times(2)^{2}=8\) units.

Step3: Find the ratio of \(E_B\) to \(E_A\)

\(\frac{E_B}{E_A}=\frac{8}{2} = 4\)

Answer:

B. The amount of energy in wave B is four times the amount of energy in wave A.