Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

question 19 problem reference 6.3 a 16.0 kg sled is being pulled along …

Question

question 19
problem reference 6.3
a 16.0 kg sled is being pulled along the horizontal snow - covered ground by a horizontal, constant force of 24.0 n. starting from rest, the sled attains a speed of 2.00 m/s in 8.00 m.
what is the weight of the sled?
9.80 n
157 n
192 n
16.0 n

Explanation:

Step1: Recall the formula for weight

The weight \(W\) of an object is given by \(W = mg\), where \(m\) is the mass and \(g = 9.80\,\text{m/s}^2\) (acceleration due to gravity).

Step2: Substitute the given mass into the formula

Given \(m = 16.0\,\text{kg}\), then \(W=(16.0\,\text{kg})\times(9.80\,\text{m/s}^2)\).

$$W = 16\times9.80\,\text{N}=156.8\,\text{N}\approx157\,\text{N}$$

Answer:

157 N