QUESTION IMAGE
Question
question 18 of 27
a car of mass 500 kg is moving at a speed of 1.2 m/s. a man pushes the car, increasing the speed to 2 m/s. how much work did the man do?
a. 360 j
b. 1360 j
c. 640 j
d. 1000 j
Step1: Recall work - energy theorem
The work done on an object is equal to the change in its kinetic energy, $W=\Delta K = K_f - K_i$. The formula for kinetic energy is $K=\frac{1}{2}mv^{2}$, where $m$ is the mass of the object and $v$ is its speed.
Step2: Calculate initial kinetic energy
Given $m = 500$ kg and $v_i=1.2$ m/s. Using the kinetic - energy formula $K_i=\frac{1}{2}mv_i^{2}=\frac{1}{2}\times500\times(1.2)^{2}= \frac{1}{2}\times500\times1.44 = 360$ J.
Step3: Calculate final kinetic energy
Given $v_f = 2$ m/s and $m = 500$ kg. Using the kinetic - energy formula $K_f=\frac{1}{2}mv_f^{2}=\frac{1}{2}\times500\times(2)^{2}=\frac{1}{2}\times500\times4 = 1000$ J.
Step4: Calculate the work done
$W=K_f - K_i=1000 - 360=640$ J.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
C. 640 J