QUESTION IMAGE
Question
- pepsi puts 355 ml of pop in a can. how many drops is this? how many cubic meters is this? 8) chicago uses 1.2 x 10^9 gallons of water /day. how many gallons per second must be pumped from the lake every second to supply the city? 9) sixty miles/ hour is how many ft/sec? 10) lake michigan holds 1.3 x 10^15 gallons of water. if just chicago removed water from the lake and it never rained again, how many days would the water last? chicago uses 1.2 x 10^9 gallons of water /day 11) how many minutes are in 180.0 days? 12) if a person weighs 125 lbs, 8 oz., how many mg does s/he weigh?
7)
Step1: Convert ml to drops
Typically, 1 ml is approximately 20 drops. So for 355 ml, we multiply by 20.
$355\times20 = 7100$ drops
Step2: Convert ml to cubic - meters
We know that 1 ml = 1 $cm^{3}$, and 1 $m^{3}=10^{6}cm^{3}$. So to convert 355 ml (or 355 $cm^{3}$) to $m^{3}$, we divide by $10^{6}$.
$355\div10^{6}=3.55\times 10^{-4}m^{3}$
Step1: Convert days to seconds
1 day = 24 hours, 1 hour = 60 minutes, 1 minute = 60 seconds. So 1 day = $24\times60\times60 = 86400$ seconds.
Step2: Calculate gallons per second
To find the number of gallons per second, we divide the total gallons per day by the number of seconds in a day.
$\frac{1.2\times 10^{9}}{86400}\approx1.39\times 10^{4}$ gallons per second
Step1: Convert miles to feet
1 mile = 5280 feet, so 60 miles = $60\times5280 = 316800$ feet.
Step2: Convert hours to seconds
1 hour = 3600 seconds.
Step3: Calculate feet - per - second
We divide the number of feet by the number of seconds in an hour.
$\frac{316800}{3600}=88$ ft/sec
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
7100 drops, $3.55\times 10^{-4}m^{3}$