QUESTION IMAGE
Question
part 4: ems calculations
use the equations below to solve the problems.
c = λv and e = hν
where:
c = 3.00 × 10^8 m/s (speed of light)
h = 6.63 × 10^-34 j·s (plancks constant) -- used to calculate energy
λ = wavelength (m)
v = frequency (hz)
e = energy (j)
- the wavelength of green light is 5.20 × 10^-7 m. calculate the frequency.
Step1: Rearrange the formula \(c = \lambda v\) to solve for \(v\)
We get \(v=\frac{c}{\lambda}\)
Step2: Substitute the given values of \(c = 3.00\times10^{8}\text{ m/s}\) and \(\lambda=5.20\times 10^{-7}\text{ m}\) into the formula
\(v=\frac{3.00\times 10^{8}\text{ m/s}}{5.20\times 10^{-7}\text{ m}}\)
Step3: Perform the division
\(v=\frac{3.00}{5.20}\times10^{8 - (- 7)}\text{ Hz}\)
\(v\approx0.577\times10^{15}\text{ Hz}\)
\(v = 5.77\times10^{14}\text{ Hz}\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
\(5.77\times 10^{14}\text{ Hz}\)