QUESTION IMAGE
Question
- object a below is a solid cube of uniform material having a mass of 65 grams and a volume of 25 cubic centimeters. cube b is a part of cube a.
the density of cube a is
a) ( 0.38 mathrm{~g} / mathrm{cm}^{3} )
b) ( 0.26 mathrm{~g} / mathrm{cm}^{3} )
c) ( 3.8 mathrm{~g} / mathrm{cm}^{3} )
d) ( 2.6 mathrm{~g} / mathrm{cm}^{3} )
Step1: Recall the density formula
Density formula is \(
ho=\frac{m}{V}\), where \(m\) is mass and \(V\) is volume.
Step2: Substitute the given values
Given \(m = 65\space g\) and \(V=25\space cm^{3}\). Then \(
ho=\frac{65}{25}\).
Step3: Calculate the value
\(\frac{65}{25}=\frac{65\div5}{25\div5}=\frac{13}{5} = 2.6\space g/cm^{3}\)
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
D. \(2.6\space g/cm^{3}\)