Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

an object has an acceleration of 18.0 m/s/s. if the mass of this object…

Question

an object has an acceleration of 18.0 m/s/s. if the mass of this object were doubled (with no change in its net force), then its new acceleration would be ______ m/s/s. enter your answer directly into the field or use our built - in number pad. new acceleration (in m/s/s)

Explanation:

Step1: Recall Newton's second law

Newton's second law is \(F = ma\). Let the initial mass be \(m_1=m\), initial acceleration \(a_1 = 18.0\space m/s^2\), so \(F=m\times18\).

Step2: Analyze the new - mass situation

The new mass \(m_2 = 2m\), and \(F\) is constant. Using \(F=m_2a_2\), substitute \(F = 18m\) and \(m_2=2m\) into \(F=m_2a_2\). We get \(18m=(2m)\times a_2\).

Step3: Solve for \(a_2\)

Divide both sides of the equation \(18m=(2m)\times a_2\) by \(2m\). Since \(m
eq0\) (mass of an object is non - zero in this context), \(a_2=\frac{18m}{2m}=9.0\space m/s^2\).

Answer:

\(9.0\)