QUESTION IMAGE
Question
- a motor uses 1,000 j of energy to lift a 20 kg object to a height of 3 m. what is the efficiency of the motor?
Step1: Calculate useful work done
The formula for gravitational - potential energy (useful work $W_{useful}$) is $W = mgh$, where $m = 20\ kg$, $g= 9.8\ m/s^{2}$, and $h = 3\ m$. So $W_{useful}=mgh=20\times9.8\times3= 588\ J$.
Step2: Calculate the efficiency
The formula for efficiency $\eta$ of a machine is $\eta=\frac{W_{useful}}{W_{input}}\times100\%$. Here, $W_{input}=1000\ J$. So $\eta=\frac{588}{1000}\times100\% = 58.8\%$.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
$58.8\%$