QUESTION IMAGE
Question
li - mei thinks she can save money on electricity by changing all her bulbs from incandescent bulbs to fluorescent bulbs. based on the following energy cost table, how much can she save each year if she replaces 8 bulbs? incandescent bulb - 150 hours monthly use $.05 per hour fluorescent bulb - 150 hours monthly use $.02 per hour a. $36 b. $432 c. $54 d. $1,008 please select the best answer from the choices provided
Step1: Calculate savings per bulb per month
Find the difference in cost per hour and multiply by monthly - usage hours.
$(0.05 - 0.02)\times150$
$= 0.03\times150=4.5$
Step2: Calculate savings per bulb per year
Multiply the monthly savings per bulb by 12 months.
$4.5\times12 = 54$
Step3: Calculate savings for 8 bulbs per year
Multiply the annual savings per bulb by 8.
$54\times8=432$
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
B. $432$