QUESTION IMAGE
Question
a 1.5 kilogram piece of wood is 12 centimeters wide, 25 centimeters long, and 2 centimeters high. what is the density of the wood?
0.4 grams/centimeters cubed
0.0025 g/centimeters cubed
400 g/centimeters cubed
2.5 g/centimeters cubed
Step1: Calculate volume of wood
$V = l\times w\times h=25\times12\times2 = 600$ cm³
Step2: Convert mass to grams
$m = 1.5$ kg = $1.5\times1000=1500$ g
Step3: Calculate density
$
ho=\frac{m}{V}=\frac{1500}{600}=2.5$ g/cm³
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
2.5 g/centimeters cubed