Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

if the key has a mass of 80 g, what is its density? 10 g/cm³ 0.125 g/cm…

Question

if the key has a mass of 80 g, what is its density? 10 g/cm³ 0.125 g/cm³ 1.3 g/cm³ 8 g/cm³

Explanation:

Step1: Recall density formula

Density $
ho=\frac{m}{V}$, where $m$ is mass and $V$ is volume.

Step2: Determine volume of key

From the graduated - cylinder, the initial volume of water $V_1 = 50\ cm^3$ and the final volume of water with the key $V_2=60\ cm^3$. So the volume of the key $V = V_2 - V_1=60 - 50=10\ cm^3$.

Step3: Calculate density

Given $m = 80\ g$ and $V = 10\ cm^3$, then $
ho=\frac{m}{V}=\frac{80\ g}{10\ cm^3}=8\ g/cm^3$.

Answer:

$8\ g/cm^3$