Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

the gravitational acceleration (little g) of an object near the surface…

Question

the gravitational acceleration (little g) of an object near the surface of the earth is
o g = 9.8 m/s
o g = 9.8 m
o g = 9.8 m/s²
o g = 9.8 s

Explanation:

Step1: Recall acceleration unit

Acceleration is the rate of change of velocity with respect to time. Its SI - unit is $\frac{m}{s^{2}}$.

Step2: Identify correct option

Since gravitational acceleration is an acceleration, its unit should be $\frac{m}{s^{2}}$. Among the options, $g = 9.8\ m/s^{2}$ has the correct unit for acceleration.

Answer:

$g = 9.8\ m/s^{2}$