Sovi.AI - AI Math Tutor

Scan to solve math questions

QUESTION IMAGE

a girl pushes on a box with a mass of 42 kg and it moves at an accelera…

Question

a girl pushes on a box with a mass of 42 kg and it moves at an acceleration of 7m/s². with what force does the girl push on the box? j. 6 n k. 35 n l. 49 n m. 294 n

Explanation:

Step1: Recall Newton's second law

Newton's second law is \(F = ma\), where \(F\) is the force, \(m\) is the mass, and \(a\) is the acceleration.

Step2: Substitute the given values

Given \(m = 42\space kg\) and \(a=7\space m/s^{2}\). Substitute into the formula: \(F=(42)(7)\).

Step3: Calculate the force

\(F = 294\space N\)

Answer:

M. \(294\space N\)