QUESTION IMAGE
Question
- george is a fast worker. he can mop 34 ft² in 1 minute. the court is shaped like a rectangle. it is 95 ft long by 50 ft wide. how many minutes will it take george to mop the gym floor? 2691.7 minutes 4750 minutes 246.1 minutes 139.7 minutes
Step1: Calculate floor area
The area of a rectangle is $A = l\times w$, where $l = 95$ ft and $w = 50$ ft. So $A=95\times50 = 4750$ ft².
Step2: Calculate mop - time
If George can mop 34 ft² in 1 minute, then the time $t$ to mop 4750 ft² is $t=\frac{4750}{34}\approx139.7$ minutes.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
139.7 minutes