QUESTION IMAGE
Question
final exam
to repaint your office, you hire 3 professionals, each at a rate of $30/hour, on the weekend, so that they earn double-time. what is the cost for their 4 hours of work?
$?
Step1: Calculate double - time rate
The normal rate is $30 per hour. Double - time means we multiply the normal rate by 2. So the double - time rate per professional per hour is $30\times2 = 60$ dollars per hour.
Step2: Calculate total hours for all professionals
There are 3 professionals and each works 4 hours. So the total number of hours worked by all professionals is $3\times4=12$ hours.
Step3: Calculate total cost
The rate per hour (double - time) is $60 per hour and the total hours is 12 hours. So the total cost is $60\times12 = 720$ dollars.
Snap & solve any problem in the app
Get step-by-step solutions on Sovi AI
Photo-based solutions with guided steps
Explore more problems and detailed explanations
720